Tytuł: Portret żony Ireny
Autor: Rybkowski Tadeusz (1848 - 1926)
data powstania: 1897 rok
wymiary:
wys.:  13.0  [cm]       szer.:  9.5  [cm]
technika: olej na płótnie
sygnatura: p/d.: Tadeusz Rybkowski 1897
O autorze:
Urodzony w 1848 roku w Kielcach, syn kieleckiego portrecisty Jana. Edukację artystyczną rozpoczął w 1872 roku w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u Władysława  Łuszczkiewicza. W latach 1875-1878 swą edukację kontynuował na Akademii Wiedeńskiej, między innymi  w pracowniach Hansa Makarta, Carla Wurzingera, Leopolda Loefflera. Po ukończeniu Akademii, artysta pozostał we Wiedniu, gdzie posiadał własną pracownię malarską. Mieszkając i tworząc w Austrii, Rybkowski zdobył sobie uznanie wśród tamtejszej publiczności. Ostatecznie jednak artysta w 1893 roku powrócił do kraju i  osiadł we Lwowie.

Artysta posługiwał się techniką olejną i akwarelową. Malował sceny rodzajowe, pejzaże, odtwarzał życie huculskiego ludu, w tym również widoki miejskie i sceny związane  z Legionami. Jego obrazy charakteryzują się doskonałością rysunku i precyzją w oddawaniu szczegółów. W okresie lwowskim malował przeważnie akwarelą. Mówi się, że pod wpływem Juliusza Kossaka zaczął malować akwarelą. Były to przeważnie sceny rodzajowe. Szczególnie interesował go folklor huculski, dzięki czemu poszczególne wycinki z życia huculskiego ludu - jak wesela chłopskie czy jarmarki - artysta przenosił na swoje płótno, bądź papier.

Swoją działalność artystyczną Rybkowski rozwijał na wielu płaszczyznach - także na gruncie pedagogicznym. Założył między innymi prywatną szkołę malarstwa dla kobiet we Lwowie. W późniejszym czasie, również we Lwowie, Rybkowski został profesorem malarstwa dekoracyjnego w Państwowej Szkole Przemysłowej.

Od 1920 roku Rybkowski  pełnił funkcję prezesa w Powszechnym Związku Polskich Artystów Plastyków we Lwowie. Od 1924 roku artysta regularnie wystawiał swoje prace w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie, wśród takich malarzy, jak: Adam Bunsch, Józef  Mehoffer, Wojciech Weiss czy Stanisław Kamocki.