Tytuł: Widok na Hel
Autor: Stachowski Władysław (1852 1932)
data powstania:
wymiary:
wys.:  37.0  [cm]       szer.:  61.0  [cm]
technika: olej na dykcie
sygnatura: p/d: Wł. StachowskiO autorze:
Władysław Stachowski (1852-1932) to przedstawiciel "polskiej szkoły monachijskiej". Malarz scen batalistycznych i pejzaży morskich. Urodził się na Kaukazie jako syn zesłańca.
Studia artystyczne odbył w Akademii Petersburskiej na Wydziale Budownictwa. Następnie wyjechał do Ameryki, po której wiele podróżował, dotarł aż do terenów zamieszkałych przez Indian. Podczas pobytu w Nowym Jorku studiował malarstwo, pozostając pod urokiem angielskich marynistów.
Po kilku latach powrócił do Rosji, gdzie w Sankt Petersburgu skończył studia. Po rewolucji rosyjskiej wyjechał na krótko do Monachium, gdzie wystawiał swoje prace w Glaspalast. W 1905 roku powrócił na Kaukaz. Kiedy Polska odzyskała niepodległość w 1918 roku, osiadł w Warszawie.
Malarz wielokrotnie uczestniczył w wystawach sztuki w warszawskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych, w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie i w Bydgoszczy. Prace artysty cieszyły się dużym zainteresowaniem. W 1933 roku Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie zorganizowało pośmiertną wystawę prac Władysława Stachowskiego, eksponując przede wszystkim jego marynistyczne obrazy.